Przejdź do treści

Młynek do kawy
-
jaki wybrać ?

Chcąc pić wysokiej jakości kawę, potrzebujemy do tego odpowiedniego ekwipunku. Podstawowym z nich jest przyrząd do mielenia znany bardziej jako młynek. Na przestrzeni lat technologia poszła do przodu, co spowodowało, że na rynku pojawiło się wiele urządzeń tego typu. Z tego względu podczas wyboru zadajemy sobie pytania: jaki młynek do kawy wybrać – elektryczny czy ręczny? Żarnowy czy nożowy? Ceramiczny czy stalowy? I co z dodatkowymi funkcjami takimi jak regulacja stopnia zmielenia ziaren, programator czasowy czy automatyczne programy mielenia? Oto nasze podpowiedzi.

Ręczny vs elektryczny młynek do kawy

Zarówno elektryczne, jak i ręczne młynki do kawy mają swoje wady i zalety. Elektryczny młynek nie wymaga użycia siły, mieli ziarna szybko i dokładnie, sprawdza się szczególnie wtedy, gdy mielimy większą ilość kawy, a do tego często jest wyposażony w dodatkowe funkcje. Z drugiej strony taki młynek jest dość głośny, niekiedy awaryjny i oczywiście potrzebuje prądu do działania. Tradycyjny, ręczny młynek to z kolei wybór ekologiczny. Taki młynek pracuje cicho, ale wymaga od użytkownika użycia siły. Nie jest szybki, ale za to mieli równomiernie i nie nagrzewa ziaren kawy. Przy właściwym użytkowaniu jest właściwie bezawaryjny i można go zabrać ze sobą wszędzie. Tego typu młynki znacznie różnią się nie tylko funkcjonalnością, ale też ceną – elektryczne są zdecydowanie droższe.

Ręczne młynki są chętnie wybierane ze względu na design, na przykład młynki w obudowie drewnianej marki Kalita czy Zassenhaus. Z kolei wielbiciele nowoczesności chętniej sięgną po elektryczne modele, takie jak choćby młynek marki Baratza. 

Żarnowe i nożowe młynki do kawy

O tym, czy oglądamy właśnie dobry młynek do kawy, decyduje przede wszystkim sposób mielenia. I tu wyróżniamy dwa sposoby – z użyciem żaren i z wykorzystaniem ostrzy. W tym zestawieniu żarnowe młynki są bezkonkurencyjne. Wszystko dlatego, że warianty nożowe tną ziarna na nierówne kawałki, jednocześnie wytwarzając dużą ilość pyłu, co pogarsza smak kawy. W dodatku sprzyjają podgrzewaniu ziaren, co powoduje utratę jej aromatu. Żarnowy młynek ściera, a nie rozcina ziarna kawy, dzięki czemu są one równomiernie zmielone, przy minimalnej ilości pyłu i bez efektu nagrzewania kawy. Powstaje jednak pytanie, skoro lepszy jest żarnowy młynek do kawy – jaki wybrać stalowy czy ceramiczny?

W tym wypadku znów nie ma wątpliwości. Stalowe żarna są w mniejszym stopniu podatne na uszkodzenia, lepiej radzą sobie z mieleniem ziaren, bo mają większą ostrość, a do tego zmielona przez nie kawa jest niemal całkowicie pozbawiona pyłu. Jednak chcąc postawić na bardziej ekonomiczne rozwiązanie, to dobry młynek do kawy z żarnami ceramicznymi również całkiem dobrze się sprawdzi – świetnym przykładem może być chociażby model Hario Skerton PRO.

Na co zwracać uwagę wybierając młynek do kawy?

Przy wyborze młynka do kawy istotny jest też materiał wykonania obudowy. Do wyboru jest drewno, szkło, metal, a także tworzywa sztuczne. Drewniane wyglądają bardzo tradycyjnie, stalowe są niezwykle wytrzymałe, z kolei szklane umożliwiają największą kontrolę. Młynki z plastiku są oczywiście najtańsze, ale też najmniej warte uwagi. Dla niezdecydowanych można polecić modele łączące różne materiały, na przykład Comandante C40 MK3. W przypadku elektrycznego młynka istotna będzie moc – im wyższa, tym lepsza i obroty – im niższe, tym lepiej. Liczy się też wydajność. Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe funkcje jak regulacja stopnia mielenia.

Jeśli więc lubimy dobrą kawę, warto rozejrzeć się za przydatnymi akcesoriami, jakimi są młynki do kawy. Opinie, specyfikacje i ceny – to wszystko należy jednak porównać przed zakupem, aby mieć pewność, że nabędziemy produkt idealnie dopasowany do potrzeb.